Nepřihlášený uživatel
přihlásit se / registrovat

Gastroenterologie
a hepatologie

Gastroenterology and Hepatology

Gastroent Hepatol 2022; 76(4): 286–287.

Kvíz z klinické praxe

Zuzana Vacková Orcid.org  1, Martina Bysterská2

+ Pracoviště

Popisujeme případ 21leté ženy, zdravotnické záchranářky, bez významné rodinné anamnézy, nekuřačky, s příležitostným příjmem alkoholu, která doposud závažně nestonala, dlouhodobě se s ničím neléčí a kromě doplňků stravy neužívá pravidelně žádné léky.

Pacientka udávala v posledních několika letech epizodické (cca jednou za rok) bolesti břicha, bez jednoznačné vyvolávající příčiny. Jednalo se většinou o noční bolesti silné intenzity, které ji probudily ze spánku, lokalizované do epigastria a pravého podžebří, často provázené nauzeou, ojediněle i zvracením jídla. Bolesti se částečně zmírnily po užití kapek Algifen. V posledním roce došlo k progresi obtíží, kdy pacientka měla již trvalý pocit tlaku v epigastriu, zvýšila se frekvence atak bolestí břicha, které se začaly opakovat několikrát týdně, vyskytovaly se i přes den, někdy v souvislosti s dlouhodobým sezením. Přidal se pocit brzké sytosti po jídle, což omezovalo množství přijaté potravy, a stupňovalo se i zvracení po jídle. Úlevová poloha byla na levém boku s koleny přitaženými k hrudníku.

Pacientka byla nejprve vyšetřena praktickým lékařem. Fyzikální nález, laboratorní vyšetření, sonografický nález břicha a gastroskopické vyšetření byly normální. Následně byla pacientka referovaná ke gastroenterologovi. Sonografické vyšetření tentokrát prokázalo ložisko jater 32 × 20 mm charakteru fokální nodulární hyperplazie, laboratorní vyšetření bylo opět normální. Pro přetrvávající nejasnosti stran etiologie obtíží byla doplněna kontrolní gastroskopie, rentgenová pasáž horním GIT a CT angiografie břicha. Výsledky provedených vyšetření dokumentují obr. 1–3.

Otázka:

Jaká je Vaše diagnóza?

Správnou odpověď a komentář naleznete v příštím čísle.


Kreditovaný autodidaktický test