Nepřihlášený uživatel
přihlásit se / registrovat

Gastroenterologie
a hepatologie

Gastroenterology and Hepatology

Gastroent Hepatol 2022; 76(1): 77.

Chronická pouchitida refrakterní na podávání antibiotik – indikace k zavedení léčby vedolizumabem

Milan Lukáš1

+ Pracoviště


Podle nové klasifikace se jedná o chronickou, na antibiotika refrakterní pouchitidu, která difuzně postihuje J-pouch a také aferentní kličku ilea. Akutní pouchitida se objevuje u dvou třetin pacientů po restorativní proktokolektomii s ileo-pouch-anální anastomózou, a to zpravidla za několik měsíců po obnovení střevní kontinuity. Většina těchto pacientů dlouhodobě profituje z krátkodobého, několikatýdenního léčení antibiotiky. V našem případě byl efekt antimikrobiální terapie jen přechodný a druhá kúra antibiotiky po dobu šesti týdnů byla zcela bez efektu. Průběh nemoci klasifikuje stav jako difuzní pouchitidu refrakterní na antibiotickou léčbu [1,2]. U pacientů s chronickou pouchitidou se doporučuje stejný postup jako u nemocných s ulcerózní kolitidou v době vysoké aktivity nemoci. Je nutné vyloučit přítomnost superponované infekce Clostridium difficile nebo cytomegalovirové infekce ve sliznici tenkého střeva, vyloučit možnost ponechaného distálního rekta (cuffitis), nebo komplikace provedeného chirurgického výkonu v podobě perzistujícího sinusu s presakrálním infiltrátem nebo abscesem a také de novo vzniklou Crohnovu nemoc v pouchi, nebo ischemické změny v místě sutur pouche [3]. Základem uvedené diferenciální diagnózy je provedení endoskopického vyšetření a histologické vyšetření bioptických vzorků. V případě, že se jedná o difuzní pouchitidu a všechna ostatní vyšetření jsou negativní a antibiotická terapie byla bez většího efektu, přichází v úvahu znovuzavedení biologické léčby. Zkušenosti z velkých evropských i zámořských IBD center ukazují, že terapie infliximabem je relativně účinná v léčbě Crohnovy nemoci, která de novo postihuje pacienty s vytvořeným J-pouchem, kdežto v léčbě difuzní pouchitidy je jeho protizánětlivý efekt významně nižší. Klinický obraz, endoskopický nález a histologické vyšetření byly u naší nemocné kompatibilní s diagnózou difuzní pouchitidy a pro nově vzniklou Crohnovu chorobu v ileálním vaku nic nenasvědčovalo. Jako nejvhodnější postup se jeví podávání vedolizumabu, který je doporučován v této indikaci jako léčebný postup první volby. Aplikace vedolizumabu v léčbě pouchitidy bývá efektivní také u nemocných, u kterých tato terapie v minulosti před provedením kolektomie selhala.


Pro přístup k článku se, prosím, registrujte.

Výhody pro předplatitele

Výhody pro přihlášené

Literatura

1. Akiyama S, Ollech JE, Rai V et al. Endoscopic phenotype J pouch in patients with inflammatory bowel disease: A new classification for pouch outcomes. Clin Gastro Hepatol 2022; 20(2): 293–302. doi: 10.1016/j.cgh.2021.02.010.
2. Lukáš M. Choroby ileálního rezervoáru („pouchitida“) po restorativní proktokolektomii. In: Idiopatické střevní záněty. Nové trendy a mezioborové souvislosti. Praha: Grada 2021.
3. Shen B. Diagnosis of pouch disorders: Endoscopy. In: Pouchitis and ileal pouch disorders. Amsterdam: Academic Press, Elsevier 2019.

Kreditovaný autodidaktický test